Marcin Skrzypek

Marcin Skrzypek

Forum Kultury Przestrzeni w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"

Absolwent anglistyki UMCS. Muzyk Orkiestry św. Mikołaja i Odpustu Zupełnego. Koordynator Forum Kultury Przestrzeni w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. Autor „Atlasu sytuacji pieszych”. Współautor Strategii Rozwoju Lublina 2020 i aplikacji Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Członek Rady Programowej Polskiego Kongresu Obywatelskiego. Publicysta, fotograf, turysta.

Dlaczego się udało? Relacje o lubelskiej pomocy uchodźcom z Ukrainy

01 grudzień 2022

Pomoc humanitarna dla Ukrainy w Lublinie opisana przez jej organizatorów. Skąd się wzięła i jak się zaczęła? Pierwsze godziny, dni i tygodnie. Radości i smutki. Wcześniejsze okoliczności, które pomogły w podjęciu skutecznych działań. Fakty ze sprawozdań i refleksje osobiste.

Jak kapitał społeczny Lublina wypłacił dywidendę uchodźcom z Ukrainy

30 listopad 2022

Społeczną pomoc humanitarną dla uciekinierów z Ukrainy można i należy opisywać językiem nowoczesnych metod rozwoju. Może dzięki temu zrozumiemy, że nie była to jedynie odruchowa reakcja dyktowana współczuciem, lecz zaawansowany mechanizm, który można budować świadomie i stosować także na co dzień dla naszego własnego dobra.

Jaki kształt ma rozwój?

24 czerwiec 2022

Działaniami człowieka kieruje rozum i wyobraźnia. Czasem rozum nie radzi sobie bez wyobraźni. Jednym z takich wyzwań jest dla niego rozwój. Obecna wizja rozwoju prowadzi nas na skraj przepaści. Czy możemy pomóc rozumowi, wyobrażając sobie rozwój inaczej niż dotychczas?

Artyści Miasta. Lublin – Europejska Stolica Kultury 2016.

28 maj 2022

Prezentujemy kolejną publikację Kongresu Ruchów Miejskich, autorstwa Marcina Skrzypka, szeroko i wnikliwie opisującą szczególne doświadczenie jakim dla Lublina był proces aplikacyjny o tytuł ESK 2016. Ta mini-monografia znacznie wykracza poza samą problematykę aplikacji – odnosi się do obecnych w tle stosunków w mieście, zwłaszcza relacji samorządowa władza-mieszkańcy i jej rozwoju oraz regresu w kontekście ESK 2016. (red.

Jak się bawić bez alkoholu? Pięć dróg do lepszego samopoczucia.

27 maj 2021

Kulturalny obywatel jest tańszy w utrzymaniu. Tak wynika z brytyjskich badań, które burzą stereotyp myślenia, że kultura jest czymś niekonkretnym, za co się tylko płaci. Okazuje się, że wręcz przeciwnie: ma ona przełożenie na pięć prostych aktywności, które oszczędzają nasze pieniądze i zdrowie, bo czynią nas szczęśliwszymi. Może dzięki pandemii stać nas na taką zmianę paradygmatu myślenia o kulturze?

Partycypacja dla niedowiarków. Jak rozmawiać z władzami o jakości w sektorze publicznym?

12 luty 2021

Spór o partycypację społeczną dotyczy w swojej istocie bardziej kluczowego i nieuświadomionego sporu o politykę jakości w sektorze publicznym. Do partycypacji trzeba bowiem mieć powód. Jest nim chęć ulepszenia czegoś dla kogoś w konsultacji z tym kimś. Jakie powody ma sektor publiczny, aby tego chcieć?

Partycypacja dla niedowiarków. Wolny rynek jako konsultacje społeczne

11 listopad 2020

Emocjonalne lub technokratyczne patrzenie na partycypację społeczną przeszkadza w dostrzeżeniu, że tak naprawdę chodzi o zwykłe rzemiosło polegające na ulepszaniu rozwiązań przez ich projektowanie z wykorzystaniem doświadczenia użytkowników. Miejscem, gdzie wszystko trzeba ciągle ulepszać jest wolny rynek, dlatego tam najłatwiej zauważyć, jak działa ten mechanizm.

Lubelskie doświadczenia ESK 2016

28 wrzesień 2020

Streszczenie lubelskich starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i analiza reakcji na przegraną. Oczami współautora obu aplikacji i animatora społecznego wsparcia kandydatury.

Partycypacja dla niedowiarków. Najkrótsza definicja

16 listopad 2019

Zasad partycypacji społecznej używany na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Partycypacja jest bowiem odwiecznym i naturalnym sposobem współdziałania ludzi. Jej metodologię próbujemy sobie uświadomić głównie po to, aby zaszczepić ją w biurokratycznych mechanizmach podejmowania decyzji. Do jej opisu wystarczą cztery słowa: ANGAŻOWANIE (SIĘ) INTERESARIUSZY W TWORZENIE ZMIANY.

Partycypacja dla niedowiarków. Gdzie jest instrukcja obsługi?

25 listopad 2019

Stosowanie partycypacji wymaga konkretnych kompetencji społecznych ze strony władz, począwszy od urzędnika kontaktującego się z mieszkańcem, a skończywszy na polityku podejmującym decyzję. Przyjęło się zakładać, że oni te kompetencje już mają lub zdobędą. Być może jest to największy błąd polskiej partycypacji społecznej.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30