Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Miejski Uniwersytet Praktyczny zaprasza

14 marzec 2023

Kongres Ruchów Miejskich serdecznie zaprasza do udziału w programie edukacyjno-rozwojowym pn. MIEJSKI UNIWERSYTET PRAKTYCZNY. MUP realizowany jest w ramach tzw. Rozwoju Instytucjonalnego Kongresu Ruchów Miejskich. Jego realizacja ma być odpowiedzią na potrzeby zarówno organizacji członkowskich, jak i KRM. Działania w ramach Miejskiego Uniwersytetu Praktycznego będą się odbywać w okresie marzec-wrzesień 2023. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

DIAGNOZA

Jak pokazują badania GUS i Stowarzyszenia Klon/Jawor potrzeby ruchów miejskich są tożsame z problemami innych organizacji społecznych. Istnieją także specyficzne dla ruchów miejskich wyzwania i bolączki. Wyzwaniem, z którym od lat borykają się miejscy aktywiści jest brak szerszego przygotowania merytorycznego, zwłaszcza aktywistów z miast małych i średnich, do sprawowania funkcji nie tylko kontrolnych, ale też animujących działania lokalnych samorządów. Problem ma charakter ogólnopolski i systemowy.

Jako KRM – organizacja skupiająca wiele ruchów widzimy potrzebę długofalowego działania zwiększającego szansę na skuteczne działania oraz stanowiących wsparcie dla funkcjonowania progresywnych miejskich organizacji.

ROZWIĄZANIE

Z powyższych powodów opracowano program edukacyjno-rozwojowy dla przedstawicieli/-ek organizacji członkowskich Kongresu Ruchów Miejskich. Program ten, realizowany pod nazwą Miejski Uniwersytet Praktyczny, oferuje łącznie 6 zjazdów (jeden 3-dniowy i pięć 5-dniowych).

Program Miejskiego Uniwersytetu Praktycznego obejmuje:

1. Blok kompetencji liderskich i komunikacyjnych.
2. Blok praktycznych wskazówek dla aktywistów miejskich (ABC działalności społecznej, ABC samorządu i wpływu na polityki lokalne, ABC kampanii).

Udział w programie jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają treści merytoryczne, materiały, certyfikat, nocleg i wyżywienie. Dojazd we własnym zakresie. Liczba miejsc ograniczona. Można uczestniczyć w całym programie Miejskiego Uniwersytetu Praktycznego, jak też w poszczególnych zjazdach, preferowane są jednak osoby, które zadeklarują udział w całym programie.

UWAGA:
Obecnie nie ma wskazanych konkretnych miejsc odbywania się zjazdów. Rozpatrywane są: Gdańsk, Łódź, Poznań i Wrocław. Wybrane miejsca zjazdów zostaną podane w późniejszym terminie.

Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmujemy do 31 marca 2023 r.

Informacje o wynikach opublikujemy 4 kwietnia 2023 r. na stronie KRM.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/6prMVWkWXfounhGZ8

 

KRM zakadka Zielona rewolucja grafika 001

 

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30