Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

ZIELONA REWOLUCJA: przedłużamy termin przyjmowania zgłoszeń

10 marzec 2023

Kongres Ruchów Miejskich serdecznie zaprasza organizacje pozarządowe działające na rzecz społeczności lokalnych do udziału w projekcie pn.: Zielona rewolucja – energetyka obywatelska w małych i średnich miastach. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Idea przedsięwzięcia:

Celem projektu jest ożywienie i wzmocnienie idei oddolnego organizowania się poprzez animację sześciu społeczności energetycznych w małych i średnich miastach w Polsce i zwiększenie ich wpływu na polityki lokalne. Projekt zostanie zrealizowany w sześciu wybranych miejscowościach w Polsce z pomocą organizacji pozarządowych, które zgłosiły chęć realizacji działań w swoich społecznościach lokalnych.

Jakiej organizacji szukamy?
 1. Organizacji, która działa na rzecz społeczności lokalnej w małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców lub średniej do 200 tys. mieszkańców.
 2. Organizacji, która jest zainteresowana energetyką społeczną poprzez utworzenie i rozwój lokalnego klubu społeczności energetycznej.
 3. Organizacji, która chce się rozwijać w obszarze energetyki społecznej i dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi społecznościami lokalnymi.
 4. Organizacji, która chce budować, rozwijać i wzmacniać współpracę z lokalną społecznością, z władzami lokalnymi oraz z mediami.
 5. Organizacji, która jest gotowa na udział w intensywnym, 12. miesięcznym procesie w ramach metody organizowania społecznościowego.
Oferujemy:
 1. Opracowanie raportu na podstawie badań polityk lokalnych miasta – planów adaptacji do zmian klimatu, planów zaopatrzenia w ciepło i energię i gospodarki niskoemisyjnej, który będzie podstawą do pracy.
 2. Organizację spotkań sąsiedzkich grup energetycznych – łącznie 12 spotkań, średnio raz w miesiącu.
 3. Wsparcie kampanii lokalnych prowadzonych przez społeczność lokalną.
 4. Budżet w wysokości 2,5 tys. zł na działania promocyjne (np. materiały graficzne, wsparcie kampanii w mediach lokalnych, reklamy w mediach społecznościowych, artykuły sponsorowane, happeningi – w oparciu o lokalny plan kampanii).
 5. Wsparcie ekspertów zewnętrznych - spotkania ekspertów z grupą lokalną zgodnie z jej wyzwaniami i potrzebami.
 6. Spotkania grup lokalnych z przedstawicielami władz lokalnych. Oferujemy budżet na organizację spotkań.
 7. Cykl szkoleń w zakresie rozwoju energetyki społecznej i spółdzielni energetycznych dla przedstawicieli grupy lokalnej. 
  Szkolenia online i stacjonarne obejmują szkolenie liderów lokalnych energetyki społecznej – 3 szkolenia online i 3 stacjonarne wspólnie ze wszystkimi przedstawicielami 6 grup lokalnych w wybranym miejscu w Polsce.
 1. Udział w konferencji podsumowującej projekt. Prezentacja zrealizowanych działań i ich efektów w danej miejscowości.

Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmujemy do 23 kwietnia 2023 r. poprzez formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/GHbrrFL156vBYuMf6

Informacje o wynikach opublikujemy 25 kwietnia 2023 r. na stronie KRM.

Więcej o Projekcie w załączniku do pobrania na końcu tej informacji.

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z koordynatorem projektu:
Damian Wojciech Dudała, tel.: +48 605697839, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Active citizens fund logotyp

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30