Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Jak przeciwdziałać przemocy wobec kobiet?

11 marzec 2021

9 marca 2021 miało miejsce kolejne webinarium Kongresu Ruchów Miejskich, otwierające miesiąc w którym tematem wiodącym jest „Miasto Kobiet”.

Rozmawialiśmy o tym, jak globalna akcja anty-przemocowa pn. Nazywam się Miliard/One Billion Rising wpływa na sytuację kobiet?
Co nam daje wspólne tańczenie i jednoczenie się?
Jak Centra Praw Kobiet działają w pandemii?
Jak, gdzie szukać pomocy, szczególnie w tym trudnym czasie?
Jak reagować, aby nie przestraszyć tylko pomóc?

W rozmowie udział brały i odpowiadały na pytania:

Joanna Piotrowska
Prezeska fundacji Feminoteka, pedagożka, andragożka, trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka i ekspertka antydyskryminacyjna, równościowa i antyprzemocowa.

Dominika Urzędowska
Od 2012 roku związana z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju z Torunia. Koordynatorka i producentka wydarzeń kulturalnych i artystycznych w regionie. Jedna z założycielek i działaczek grupy feministycznej Toruńskie Dziewuchy, inicjatorka i organizatorka akcji Nazywam się Miliard w Toruniu (od 2015 roku).

Marta Gralewska
Ukończyła polonistykę i kulturoznawstwo – na studiach od początku prowadziła badania literatury kobiecej, redaktorka tekstów, prowadziła interwencje kryzysowe. Założycielka i od roku koordynatorka Oddziału Centrum Praw Kobiet w Toruniu. Na co dzień pomaga kobietom doświadczającym przemocy. Torunianka z pasją – przewodniczka miejska i forteczna, prywatnie mama córki i syna.

Prowadzenie

Sylwia Kowalska
Prezeska stowarzyszenia „Czas Mieszkańców” z Torunia; ekspertka ds. szkoleń i konsultacji społecznych w Fundacji Stabilo; aktywistka Kongresu Ruchów Miejskich; absolwentka Politycznej Szkoły Liderów. Ekolożka; współzałożycielka toruńskich Jadłodzielni i Ruchu Foodsharing Polska; działaczka na rzecz ograniczenia marnowania żywności; zaangażowana w akcję „Cyrk bez zwierząt”; feministka, założycielka grupy Toruńskie Dziewuchy, koordynatorka projektu „Ratujmy Kobiety”; współorganizatorka akcji antyprzemocowej „Nazywam się Miliard” oraz Marszu Równości w Toruniu; od wielu lat zaangażowana w działania na rzecz miasta, jego mieszkanek i mieszkańców.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30