Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: O problemach społecznych. Zapobiegać czy leczyć?

11 wrzesień 2020

Widok bezdomnego śpiącego na ławce nie zawsze wzbudza w nas akceptację. To, z jakich powodów na niej się znalazł w takiej roli nie ma dla nas w tej chwili znaczenia. A mogą to być powody, które i nas są stanie dopaść. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy systematycznie, wytrwale, mimo porażek i także nieprzyjemności opiekują się takimi osobami, którym powinęła się noga i znaleźli się na tzw. społecznym marginesie, albo „za burtą”. Są to z jednej strony tzw. streetworkerzy – pracujący z ludźmi, którzy żyją „na ulicy”. Z drugiej strony ci, którzy starają się zapobiegać temu, aby osoby zagrożone społeczną klęską i wykluczeniem nie wpadły w nie.

 

Uczestnikom webinarium – Tomaszowi Manikowskiemu z Fundacji „Dogonić marzenia – Catch The Dreams” z Gorzowa Wlkp. i Wojciechowi Przybyszowi ze Stowarzyszenia „WĘDKA im. każdego Człowieka” z Torunia postawiliśmy na początek takie oto pytania:

● Dlaczego fundacje, czy stowarzyszenia mają uczyć samodzielności, likwidować roszczeniową postawę wobec życia, społeczeństwa i drugiego człowieka? Przecież wychowanie dzieci to rola rodziców…
● Po co inwestować czas i pieniądze w tych, którzy na własne życzenie uzależnili się od alkoholu lub innych środków? Nie lepiej pomagać tym, którzy się starają?
● Dlaczego alkoholik z ulicy ma dostać mieszkanie od gminy, a pracująca ciężko rodzina musi czekać w długiej kolejce? Przecież to oznacza, że daje się rybę a nie wędkę.
● Czy „patologię” nie lepiej wywieźć pod miasto, do kontenerów socjalnych, niech żyją jak chcą i nie przeszkadzają normalnym ludziom?

UCZESTNICY

Wojciech Przybysz
Z wykształcenia geolog, z zamiłowania społecznik. Przez lata szukał skarbów ziemi pod nią, a od 2007 r. znajduje je na powierzchni, na ulicach i podwórkach. Społecznie nie jest mu i jego przyjaciołom obcy los dzieci i młodzieży spędzającej czas na ulicach. Założył w 2011 roku  Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka , w którym zabierając rybę, daje wędkę zmieniając roszczeniową postawę młodego człowieka w świadomość wędkarza. Wspiera, a nie wyręcza, z pasją, a nie przez przymus. Wypróbowuje nowe metody pracy i wychowania. Bliski jest mu streetworking, pedagogika ulicy, jako praca na ulicach realnych, oraz networking jako metoda pracy z młodzieżą w Internecie na ulicach wirtualnych. Amator-specjalista od cyberpomocy i prekursor odczarowania Internetu – jako jedynie zagrożenia. Uwielbia Majsterkuje, pisze wiersze, jeździ rowerem i chodzi pieszo, po górach. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, UMK w Toruniu. Za swoją pracę wraz z zespołem uhonorowany m.in. nagrodami: Rodzynki z pozarządówki, Stalowy Anioł, nagroda Marszałka, Toruński Anioł, Prezydenta Torunia, Kryształowe Serce.

Tomasz Manikowski 
Radny Rady Miasta Gorzowa Wlkp. W 2010 roku w 21 dni przebiegł 1080 kilometrów w biegu dookoła Irlandii nazwanym „Dogonić Marzenia – Mimo Wszystko”. Dzisiaj ze swoją fundacją Dogonić Marzenia – Catch The Dreams pomaga osobom, które wylądowały na ulicy, zostały zepchnięte na społeczny margines. Sam wygrał z uzależnieniem i obecnie pracuje jako streetworker. Jego Fundacja wynajęła od miasta Gorzowa lokale z przeznaczeniem na mieszkania chronione dla osób wychodzących z bezdomności, które podopieczni sami remontują. Dla Tomka pojęcia mieszkania chronione, wspierane czy treningowe mają zawsze twarz ludzi, którzy dzięki nim wracają do normalności.

PRZYGOTOWANIE i PROWADZENIE

Sylwia Kowalska
Prezeska stowarzyszenia „Czas Mieszkańców” z Torunia; ekspertka ds. szkoleń i konsultacji społecznych w Fundacji Stabilo; aktywistka Kongresu Ruchów Miejskich; absolwentka Politycznej Szkoły Liderów. Ekolożka; współzałożycielka toruńskich Jadłodzielni i Ruchu Foodsharing Polska; działaczka na rzecz ograniczenia marnowania żywności; zaangażowana w akcję „Cyrk bez zwierząt”; feministka, założycielka grupy Toruńskie Dziewuchy, koordynatorka projektu „Ratujmy Kobiety”; współorganizatorka akcji antyprzemocowej „Nazywam się Miliard” oraz Marszu Równości w Toruniu; od wielu lat zaangażowana w działania na rzecz miasta, jego mieszkanek i mieszkańców.

Marta Bejnar Bejnarowicz 
Architekt, radna Rady Miasta Gorzowa Wlkp., prezes zarządu Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich i Stowarzyszenia Ruch Miejski Ludzie Dla Miasta. Działa w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP, Lubuskiej Okręgowej Izbie Architektów; właścicielka autorskiego biura projektowego. Prywatnie żona inżyniera, mama dwóch synów, zapalona rowerzystka i scrabblistka.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30