Uczestniczki gdańskiego spotkania "30 lat polskiego samorządu. Doświadczenie samorządności Kongresu Ruchów Miejskich"
Ksenia Grekulak

Inicjatywa Miejska w Sztumie (Woj. Pomorskie), aktywistka na rzecz praw kobiet, osób LGBT+ oraz ekologii w mieście. Wieloletnia pracowniczka służby zdrowia, od 20 lat instruktorka harcerska, zajmująca się kształceniem i edukacją.

Byśmy w miastach widzieli człowieka w człowieku

12 maj 2020

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Przyjechałam ze Sztumu, gdzie działam na rzecz praw kobiet, osób LGBT+ oraz ekologii w mieście. Od 20 lat jestem instruktorką harcerską zajmującą się kształceniem i edukacją. Chciałabym się z Wami podzielić moją perspektywą na „miasto równych szans”, z własnego doświadczenia w Sztumie i powiecie.

Dlaczego zaangażowałam się w aktywizm?

To dla mnie naturalny wybór, połączenie działania z moimi wartościami. Nie akceptuję hipokryzji i zamiatania spraw pod dywan, którym przypięto łatkę „światopogląd”. A chodzi tu o prawa obywatelskie, prawa człowieka i podstawowe bezpieczeństwo osób – z innymi potrzebami niż „większości społeczeństwa”. To są nasi domownicy, krewni, sąsiedzi, znajomi z pracy, dla dzieci rówieśnicy ze szkoły. To są osoby LGBT+, osoby z niepełnosprawnością, rodziny, które z różnych względów nie pasują do standardu „katolickiej, pełnej rodziny” czy mieszkańcy i mieszkanki, potrzebujący wsparcia ekonomicznego. Działam w swoim lokalnym otoczeniu, bo nie chcę już dłużej widzieć, jak wyklucza się tych ludzi w myśl haseł: „nie jesteśmy  gotowi/ nie mamy środków”, „przecież jesteśmy otwarci i tolerancyjni”, „ w naszym mieście to nie problem”.

Jestem aktywistką, bo pragnę zrównoważonego, ekologicznego rozwoju w Sztumie, wobec każdego obywatela i obywatelki miast i wsi. Chcę wyrazić swój głos i działanie dla społeczności, byśmy wiedzieli, że mamy jedną planetę i widzieli człowieka w człowieku.

30 lat istnienia samorządów jest idealną okazją do zwrócenia uwagi na fakt, że miasta i powiaty tworzą ludzie i to ich bezpieczeństwo jest istotą rozwoju. Rzetelne wysłuchanie potrzeb mieszkanek i mieszkańców  staje się motorem zmian i wpływa na życie i zdrowie każdej osoby. Nie mówię tutaj o rozwoju ograniczanym do inwestycji w drogi czy budynki, ale o edukacji obywatelskiej – która wdrożona – pozwoli zatrzymać falę rosnącej nienawiści i przemocy. Otworzy drzwi akceptacji tam, gdzie ona jest potrzebna, wśród środowisk wykluczonych, m.in. ze względu na tożsamość  psychoseksualną.

Motorem rozwoju miast powinna być akceptacja różnorodności. Pozwoli to np.  zmniejszyć skalę samobójstw wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia. 16% populacji ludzkiej cierpi na depresję i zmaga się z objawami tej choroby, z czego, aż 73% to osoby to dzieci i młodzież ze środowiska LGBT. W roku 2019 w województwie pomorskim liczba skutecznych samobójstw wynosi 5 w przedziale wiekowym 13-18 (4K i 1M). Próby samobójcze na Pomorzu to 66, z czego w przedziale 7-12 są 3 dziewczynki, pozostali, czyli 63 osoby to nastolatki w wieku 13-18. TE LICZBY MÓWIĄ SAME ZA SIEBIE!

Jestem przekonana, że to właśnie samorządy mogą ograniczyć cierpienia dzieci i młodzieży, w tym osób LGBT+, wprowadzając w życie obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze. Rady miast mogą zlecić monitorowanie przestępstw na tle homofobicznym i transfobicznym, prowadzenie w szkołach warsztatów antydyskryminacyjnych,  zajęć z edukacji seksualnej. Mogą też rekomendować -- w placówkach edukacji i kultury dla dzieci i młodzieży – zatrudnianie latarników, przy których młode osoby będą się czuć bezpiecznie, zgłaszając się ze swoimi problemami, wynikającymi z prześladowań i wykluczenia w najbliższych środowiskach takich jak rodzina i szkoła.

W sierpniu 2019 roku po wydarzeniach w Białymstoku wystąpiłam formalnie z taką inicjatywą uchwałodawczą do Rady Miasta i Gminy Sztum. Niestety mój wniosek został zatrzymany w przedbiegach. Nie zostaliśmy dopuszczeni do zbierania podpisów, po 6 tygodniach dostaliśmy odpowiedź od przewodniczącego rady, w którym stwierdza on, że gmina Sztum jest tolerancyjna, nie są tu zgłaszane problemy osób LGBT+, więc Rada nie widzi potrzeby zajęcia się sprawą. A to właśnie samorządy mogą robić konsultacje społeczne, zgłębiając i wyciągając na wierzch problemy swoich społeczności.

Dzisiaj Powiat Sztum jest czerwoną plamą na mapie Pomorza, ze względu na wprowadzenie Samorządowej Karty Praw Rodzin. Ta rezolucja wyklucza ze wspólnoty samorządowej samodzielne matki, ojców, konkubinaty, związki nieformalne, osoby LGBT. W zeszłym roku w sierpniu mogliśmy zapobiec tej sytuacji, wprowadzając proponowaną przeze mnie obywatelską inicjatywę uchwałodawczą – tzw. Kartę Równości dla Sztumu.

Dzisiaj ponownie chciałabym wyjść z tą inicjatywą, odnosząc się także do sprzeciwu Rady Miasta i Gminy Sztum wobec Samorządowej Karty Praw Rodziny, licząc na inny przebieg wydarzeń.

Cieszę się, że mogę przedstawić nasz sztumski temat tutaj w Gdańsku, w gronie aktywistów i aktywistek z Kongresu Ruchów Miejskich. Mamy szansę pochylić się na poważnie nad edukacją obywatelską i równościową, która dla mnie jest tematem pierwszorzędnym w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i poszanowania ludzkiej godności. NIE MAMY PLANETY B I DRUGIEGO ŻYCIA, OTWÓRZMY SIĘ NA NAS SAMYCH.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Przemówienie motywacyjne podczas spotkania „30 lat polskiego samorządu. Doświadczenie samorządności Kongresu Ruchów Miejskich” – 3 Spotkanie Regionalne Kongresu Ruchów Miejskich w Gdańsku w dn. 29 lutego 2020 w Europejskim Centrum Solidarności

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30