Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Jadłodzielnie webinarium „Demokracja miejska w czasach pandemii”

15 maj 2020

Drugie webinarium Kongresu Ruchów Miejskich miało miejsce 13 maja br. i było poświęcone koncepcji i funkcjonowaniu JADŁODZIELNI. Jadłodzielnie to miejsca, gdzie można podzielić się jedzeniem.

Rozmawialiśmy o tym czym, dla kogo i po co są jadłodzienie. Jak funkcjonują w czasie pandemii?

Zaproponowaliśmy także szersze spojrzenie na ich funkcjonowanie i rozmawialiśmy o jadłodzielniach jako:

-- jednym z przejawów działań ruchu na rzecz szanowania jedzenia;

-- elemencie polityk publicznych związanych z ochroną środowiska i zmianami klimatu;

-- sposobie realizacji zadań własnych gminy przez samych mieszkańców (w zakresie pomocy osobom zagrożonym ubóstwem, w okresie pandemii i zamknięcia szkół wielu uczniów i uczennic pozbawionych zostało dostępu do obiadów, które często były ich jedynym pełnowartościowym posiłkiem w ciągu dnia);

-- formie kształtowania świadomości społecznej;

-- budowaniu wspólnoty i współodpowiedzialności mieszkańców;

-- formie współpracy zróżnicowanych grup społecznych: przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, firm z sektora gastronomii, handlu, zbiorowego żywienia, administracji publicznej.

Webinarium przygotowali i poprowadzili:

SYLWIA KOWALSKA – prezeska stowarzyszenia „Czas Mieszkańców” z Torunia; ekspertka ds. szkoleń i konsultacji społecznych w Fundacji Stabilo; aktywistka Kongresu Ruchów Miejskich; absolwentka Politycznej Szkoły Liderów. Ekolożka; współzałożycielka toruńskich Jadłodzielni i Ruchu Foodsharing Polska; działaczka na rzecz ograniczenia marnowania żywności; zaangażowana w akcję „Cyrk bez zwierząt”; feministka, założycielka grupy Toruńskie Dziewuchy, koordynatorka projektu „Ratujmy Kobiety”; współorganizatorka akcji antyprzemocowej „Nazywam się Miliard” oraz Marszu Równości w Toruniu; od wielu lat zaangażowana w działania na rzecz miasta, jego mieszkanek i mieszkańców.

MICHAŁ PISZCZEK – animator kultury, społecznik; od lat 90tych działa społecznie na różnych płaszczyznach -- działań prospołecznych, ekologicznych; przez kilka lat prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego " Kolektyw Autonomistów"; jeden z działaczy ogólnopolskich , który doprowadził do uchwalenia ustawy o ochronie zwierząt; współtwórca i organizator toruńskich Jadłodzielni; przedstawiciel Stowarzyszenia Jadłodzielnia Foodsharing Polska; pomysłodawca i twórca wydarzeń w ramach Podwórkowego Domu Kultury w Toruniu; założyciel i lider Klubu Kibica Toruńskiego Klubu Hokejowego, Polskiego Fan clubu Ocelari Trinec; wolontariusz w Fundacji Emic; pomysłodawca i autor trasy turystycznej po Toruniu – „Śladami toruńskich Żydów".

Polecamy nagranie z przebiegu webinarium oraz prezentację przygotowaną przez autorów.

Adres korespondencyjny:
66-400 Gorzów Wielkopolski, ul. Ukośna 13/4  
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30