Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Miasta solidarności. Wobec uchodźców

20 wrzesień 2021

Uwięzieni między Polską a Białorusią Afganki i Afgańczycy stają się symbolami nowego kryzysu granicznego Europy. W obecnej sytuacji geopolitycznej rośnie obawa przed możliwą falą ludzi uciekających z Afganistanu po przejęciu władzy przez talibów. Ale nie zapominajmy, że prócz grup, które znalazły się u wrót Polski i UE, tylko w sierpniu br. straż graniczna odnotowała 3,5 tysiąca nielegalnych prób wejścia do Polski z terenu Białorusi. Wiele z zatrzymanych osób zapełnia właśnie ośrodki dla cudzoziemców.

 Trzeba sobie przypomnieć, że nie tylko uchodźcy, ale i imigranci już w Polsce są. Tylko w 2020 roku wojewodowie wydali 10.291 zezwoleń na pobyt stały i 144.393 na pobyt czasowy. A tylko w połowie tego roku urzędy wojewódzkie miały blisko 257 tys. spraw cudzoziemców w toku. Szacuje się też, że w Polsce pracuje pomad 1 mln Ukraińców i Ukrainek. Tu nie chodzi tylko o granicę (przyzwoitości?), ale o całokształt naszych polityk wobec cudzoziemców.
Pamiętajmy, że zarówno w kryzysie uchodźczym, jak i w wyzwaniu integracji imigrantów to miasta ponoszą szczególną odpowiedzialność. Jak pokazują dane europejskie dwie trzecie wszystkich uchodźców mieszka w miastach. W Polsce też stajemy przed wyzwaniem stworzenia miast solidarności i otwartości, które będą w stanie sprostać tej odpowiedzialności.
Bo to miasta wezmą na siebie ciężar integracji osób, które w Polsce szukają szansy na lepsze życie. Szkoły dla dzieci, praca dla dorosłych, opieka zdrowotna, nauka języka i odpowiednie warunki mieszkaniowe są kluczowymi czynnikami udanej integracji, a przybysze potrzebują wsparcia naszych miejskich wspólnot.
Nie zapominajmy też, że różnorodność kultur i stylów życia to fundamentalny i nieodłączny wymiar miejskiej rzeczywistości. To też źródło sukcesu i rozwoju gospodarczego miast.

My jako miejscy aktywiści i aktywistki wzywaliśmy do współpracy władze naszych miast już 6 lat temu!
Dziś przypominamy tamten apel z 2015 roku i ponawiamy go wobec władz naszych miast, naszego kraju i władz Unii Europejskiej.

Tylko wspólnie możemy znaleźć potrzebne rozwiązania dotyczące przyjmowania i integracji uchodźców i imigrantów. Tych, którzy stoją u naszych bram, i tych, którzy już współtworzą nasze miasta. Bez współdziałania i solidarności nie stworzymy spójnych, przyjaznych i otwartych miast, w których wszyscy chcemy żyć!

 

UCHWAŁA w SPRAWIE UCHODŹCÓW
IV Kongresu Ruchów Miejskich

Gorzów Wielkopolski, 20 września 2015

My, uczestniczki i uczestnicy IV Kongresu Ruchów Miejskich apelujemy do polskich samorządów o szybkie rozpoczęcie pracy ze specjalistami i migrantami obecnymi już w poszczególnych miastach nad stworzeniem mądrych lokalnych polityk migracyjnych.
Apelujemy jednocześnie o elastyczne wykorzystywanie istniejącej infrastruktury miejskiej w celu skutecznego stawienia czoła wyzwaniu, jakim jest zbliżające się godne przyjęcie uchodźców spoza Europy. Wzywamy prezydentów i burmistrzów do zadeklarowania gotowości do przyjęcia uchodźców i stworzenia im warunków godnej asymilacji, integracji i rozpoczęcia nowego, bezpiecznego etapu życia w miastach. Jednocześnie zwracamy się do mieszkańców i organizacji pozarządowych oraz instytucji o działanie na rzecz zwalczania rosnącego obecnie w społeczeństwie polskim poziomu ksenofobii i postaw rasistowskich oraz pracę nad jakością życia uchodźców w Polsce. Apelujemy też do rządu o szybkie i sprawne działanie w tym obszarze. Przyszedł czas tworzenia solidarnej historii Europy – o ile chcemy zdobyć uznanie innych narodów świata i zostać dobrze zapamiętani przez pokolenia Europejczyków, które nadejdą. Nie zostawiajmy uchodźców samych.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30