Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Porozmawiajmy o edukacji

21 wrzesień 2020

15 września 2020 r.

Kolejne webinarium KRM poświęcone zostało edukacji, nie tylko dlatego że wrzesień to miesiąc tradycyjnie kojarzący się z początkiem lekcji w szkołach. W tym roku powrót do szkół, po przerwie znacznie dłuższej niż coroczna wakacyjna, z powodu pandemii wirusa wiązał się z dużymi napięciami, w jakimś stopniu stał w ogóle pod znakiem zapytania.

 

Na tę aktualną okoliczność nakładają się wcześniejsze „trzęsienia ziemi” w polskiej edukacji. Najpierw była to reforma („deforma”?) systemu szkolnego, znosząca gimnazja, perturbacje z nią związane trwają nadal – podwójne roczniki. Z reformy/deformy wynikły daleko idące zmiany podstaw programowych i prawa oświatowego. A całkiem niedawno odbył się największy strajk nauczycieli, zaś wcześniej miały także miejsce protesty rodziców.

Webinarium nasze zostało przygotowane z intencją refleksji refleksji nad tym, czy i co może obecnie zrobić samorząd (prezydent, burmistrz, rada miasta, urzędnicy), aby szkoła jak najlepiej służyła rozwojowi uczniów – dzieci i młodzieży.

W szczególności, stanowczo i zdecydowanie:

● by szkoła uczyła przez doświadczenie; 
● by stosowała alternatywne modele nauczania a nauczyciele wiedzieli jak to zrobić i po co; 
● by funkcjonowała bez ocen, bez podstawy programowej i bez sprawdzianów; 
● by miała sens i nie była nudna; 
● by stała na straży praw ucznia jako człowieka; 
● by pomagała rodzicom, aby nie rujnowali życia swoim dzieciom; 
● by realizowała projekty edukacyjne kreatywnych nauczycieli.

Uczestnicy:

Alina Czyżewska
Aktorka teatralna i działaczka polityczno-społeczna. Jest współzałożycielką i jedną z liderek ruchu miejskiego Ludzie dla Miasta w Gorzowie. Członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Podejmuje wiele inicjatyw mających na celu wykazanie nieprawidłowości pracy władz. Interesuje się tym, co różne władze ukrywają za kulisami, gdyż dla jakości funkcjonowania społeczeństwa duże znaczenie ma wydobycie na światło sceny tego, co dzieje się w ukryciu. 
Zaangażowana w pomoc uczniom oraz kontrolę samorządów w ramach Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska. Ukończyła Szkołę Inicjatyw Strażniczych Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Pomaga osobom w sytuacjach bezprawnego nadużywania władzy (systemowa przemoc w szkołach teatralnych, molestowanie w teatrze, zastraszanie aktywistów i aktywistek, cenzura). Jeździ do obozu dla uchodźców – z jednego z wyjazdów pisała „Listy z wakacji do Jarka i Beaty”, publikowane przez „Gazetę Wyborczą”. Odwiedza szkoły z zajęciami nt. uchodźców, praw człowieka, praw obywatelskich. Zajmuje się edukacją obywatelską, propaguje wiedzę o prawie do informacji.

Mikołaj Marcela
Pisarz, nauczyciel akademicki, autor tekstów piosenek. Doktor nauk humanistycznych, magister filologii polskiej i filozofii, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych.
Dyrektor kierunków sztuka pisania, filologia klasyczna i mediteranistyka na Uniwersytecie Śląskim.
Autor bestsellerowych poradników dla rodziców „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecko. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens”, „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja” oraz dwóch vege kryminałów dla dzieci w każdym wieku: „Best Seler i zagadka znikających warzyw” oraz „Best Seler i tajemnica rodu Kokosów”. Nauczyciel mianowany, tutor w rozmaitych programach edukacyjnych i certyfikowany moderator procesu Design Thinking.
Prowadził warsztaty pisarskie dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Pisał teksty piosenek dla wyróżnionego w amerykańskich konkursach muzycznych projektu Magnetic Clouds oraz dla rozmaitych polskich wykonawców. Specjalista od zombie. Mieszka w Katowicach.

Przemysław Staroń
Psycholog i kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie oraz współzałożyciel Centrum Rozwoju Jump, w ramach którego wspiera rozwój i stymuluje umiejętność myślenia młodzieży, dorosłych i seniorów.
Nauczyciel dyplomowany, twórca Zakonu Feniksa, nagrodzony przez Komisję Europejską orędownik spotkań pokoleń. Wybrany Człowiekiem Roku 2019 w kategorii „Wzorowe sprawowanie” w plebiscycie czytelników „Gazety Wyborczej”. Wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata". Nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, w 2020 roku znalazł się w gronie 50 nauczycieli na świecie nominowanych do Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize.
Tutor niemal 50 finalistów i laureatów Olimpiady Filozoficznej, fan kreatywnego nauczania i twórca pracowni #utrzy, jako prekursor wykorzystania Snapchata w edukacji nazywany profesorem Snapem. Nauczyciel Roku 2018. Ekspert ds. edukacji w sztabie Kandydata na Prezydenta RP Szymona Hołowni.

Przygotowanie i prowadzenie

Marta Bejnar Bejnarowicz
Architekt, radna Rady Miasta Gorzowa Wlkp., prezes zarządu Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich i Stowarzyszenia Ruch Miejski Ludzie Dla Miasta. Działa w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP, Lubuskiej Okręgowej Izbie Architektów; właścicielka autorskiego biura projektowego. Prywatnie żona inżyniera, mama dwóch synów, zapalona rowerzystka i scrabblistka.

Zapraszamy do konsumpcji nagrania

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30