Z wykształcenia prawnik, z ukierunkowaniem na politykę rozwoju regionalnego, zawodowo zajmujący się rozwojem regionalnym i technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii.
Wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, prezes stowarzyszenia BoMiasto, współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej aktywista Polskiego Alarmu Smogowego. Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.
Radny Rady Miasta Katowice.
Angażując się przez kilka tygodni we wspólny projekt Kongresu Ruchów Miejskich i British Council byłem przekonany, że głos aktywnych obywateli odegra ważną rolę podczas Konferencji Klimatycznej ONZ w Glasgow. Oto 3 dowody uczestnika 26, Szczytu Klimatycznego.
Jedenaście organizacji społecznych, w tym Kongres Ruchów Miejskich, popierają Petycję złożoną z inicjatywy Stowarzyszenia BoMiasto z Katowic do liderów władz samorządowych Województwa Śląskiego w sprawie smogu.
Przez lata uprawiania kultu „polskiego czarnego złota” oszukiwano górników i ich rodziny, że nie ma dla nich alternatywy poza górnictwem. Jak pokazały wydarzenia ostatnich dwóch tygodni, rząd oblał egzamin ze sprawiedliwej transformacji Górnego Śląska. Dopóki nie zrozumie, że sprawiedliwa transformacja wymaga planu, dialogu i uczciwości, tak długo będzie zachowywał się niczym orkiestra na Titanicu – pisze w „Dzienniku Zachodnim” Patryk Białas, działacz ekologiczny i radny miejski Katowic.
Kilkanaście dni temu przeczytałem ostatni raport Polskiego Alarmu Smogowego. I mogę stwierdzić bez żadnych zastrzeżeń: dostaliśmy znakomitą porcję informacji o fatalnej jakości powietrza w Polsce. Ten raport traktuje o źródłach smogu w miastach MAŁEJ i ŚREDNIEJ wielkości.