Marta Wójcicka

Członkini Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz aktywistka Koduj dla Polski. Zaangażowana w wiele lokalnych tematów – walkę o zieleń, infrastrukturę publiczną, rozwój transportu publicznego i planowanie przestrzenne. Bliskie jej sercu są również w projekty związane z wyrównywaniem szans. Bierze udział w działaniach civil tech oraz open data. Mieszka w Warszawie.

Pieszo i rowerem przez miasto – czas na renesans aktywnej mobilności

18 listopad 2020

Niemal każdy kolejny globalny kryzys pokazuje, jak ważną rolę w budowaniu odporności społeczeństwa i państwa odgrywają miasta. Nic dziwnego, skoro właśnie w mniejszych i większych miastach zamieszkuje obecnie większość ludzi na świecie. To w miastach musimy więc bardzo skupiać się na odpowiednich reakcjach na kryzys klimatyczny, a teraz również epidemiologiczny.

 Często odruchowo skłaniamy się ku wielkim projektom technologicznym czy infrastrukturalnym, które mają poprawić naszą jakość życia i pomóc zmagać z wyzwaniami współczesnego świata. Wydaje się jednak, że czasem rozwiązania są znacznie prostsze i niemal „na wyciągnięcie ręki”. Takim rozwiązaniem – odpowiadającym zarówno na obecny kryzys Sars-CoV-2, wyzwania związane z ekologią i zanieczyszczeniem powietrza, ale także na plagę chorób cywilizacyjnych może być aktywna mobilność.

Czym jest aktywna mobilność?

Dlaczego jest tak ważna dla naszego zdrowia?
Jak pandemia zmieniła mobilność mieszkańców miast?
Jakimi narzędziami do promocji aktywnej mobilności dysponują miejscy urzędnicy? 

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w Raporcie Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze opracowanym we współpracy z Client-Earth – Prawnicy dla Ziemi: w załączeniu do pobrania.

A tu informacja wprowadzająca MJN.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30