Anna Domaradzka

Anna Domaradzka

Urodzona i zamieszkała w Warszawie absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat obroniła w 2008 r. i od tego czasu pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Studiów Społecznych UW im. Profesora Roberta Zajonca, gdzie od 2020 roku pełni funkcję dyrektora.
Jej zainteresowania badawcze obejmują problematykę polityk społecznych, społeczeństwa obywatelskiego, ruchów społecznych, ruchów miejskich, socjologię miasta, socjologię płci oraz socjologię nauki.
Autorka lub współautorka kilkudziesięciu publikacji i raportów naukowych, w dużej części ogłoszonych w języku angielskim w międzynarodowych czasopismach. Gościła jako stypendystka, współpracowniczka lub visiting professor na wielu zagranicznych uczelniach w Europie, obu Amerykach i Azji. Jest członkinią krajowych i międzynarodowych zespołów, stowarzyszeń i komitetów badawczych. Brała udział jako wiodąca ekspertka m.in. w opracowaniu Strategii Rozwoju Warszawy 2030 oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Warszawy 2030, a także innych analizach eksperckich dotyczących między innymi kondycji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Ostatnią publikacją Anny Domaradzkiej jest obszerne dzieło pt. „Klucze do miasta. Ruch miejski jako nowy aktor w polu polityki miejskiej” (Wydawnictwo Scholar, Warszawa 2021), będące podsumowaniem i syntezą szeregu lat badań nad przemianami społecznymi polskich miast i miejskim aktywizmem.
Honorowa Członkini Kongresu Ruchów Miejskich.

O polityce miejskiej

10 kwiecień 2022

Polityka miejska jest szczególnie istotna z punktu widzenia ruchów miejskich. Między innymi dlatego cały II Kongres Ruchów Miejskich w Łodzi w 2012 r. poświęcony był zrecenzowaniu założeń rządowej Krajowej Polityki Miejskiej. Obecnie polecamy przeglądowe opracowanie Anny Domaradzkiej na ten temat (red.).

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30