Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Wymyślmy razem VII Kongres Ruchów Miejskich!

30 styczeń 2021

Jeszcze przez miesiąc, do 28 lutego br., można zgłaszać propozycje tematów/przedsięwzięć do programu VII Kongresu Ruchów Miejskich. W tym roku Kongres odbywa się w Lublinie, w ostatni weekend czerwca, 25-27.06 br., więc czasu nie zostało wiele.

Oczekujemy na propozycje tematów spotkań, dyskusji, prac intelektualnych, wykładów i innych przedsięwzięć, co do których chcielibyście aby miały miejsce na Kongresie. Zakres tematyczny nie jest ograniczony. Jako oczywistą oczywistość przyjmujemy generalną zgodność zgłaszanych propozycji z zapisami Tez Miejskich KRM, które są manifestem ruchów miejskich w Polsce. Szczegółowe informacje znajdują się w interaktywnym formularzu, poprzez który można zgłosić swoje propozycje, TUTAJ

Nad zgłoszonymi propozycjami odbędzie się otwarte głosowanie, którego wyniki określą podstawowy program VII KRM. Zależy nam, żeby było to przedsięwzięcie wspólne, kreowane i realizowane przez całe środowisko ruchów miejskich w Polsce. Podzielcie się z innymi swoimi doświadczeniami miejskiej aktywności, dobrymi praktykami, wiedzą, refleksją, ideami, innowacyjnymi pomysłami i projektami działania na przyszłość.

To drugie z kolei podejście do programowania Kongresu polegające na zdiagnozowaniu potrzeb i oczekiwań całego środowiska ruchów miejskich, nie tylko organizacji członkowskich KRM. Postąpiliśmy już tak przygotowując VI Kongres w Ostródzie i Iławie, który odbył się w ostatni weekend czerwca 2019 r. Poprzednio robiliśmy to inaczej, staraliśmy się w szerokim gronie organizatorów samodzielnie określić, czego potrzebują ruchy miejskie w związku z sytuacjami w naszych miastach i w ten sposób formułować program poszczególnych zjazdów. Chcemy jednak działać transparentnie i jak najbardziej otwarcie wobec środowiska.

Dla tych, którzy może nie są zorientowani – VII Kongres Ruchów Miejskich w Lublinie będzie miał charakter niejako rocznicowy i to w podwójnym sensie. Po pierwsze – odbędzie się niemal dokładnie dziesięć lat po I Kongresie w Poznaniu, obradującym w dniach 18-19 czerwca 2011 r., na którym KRM został powołany do istnienia jako nieformalna sieć współpracy, wymiany informacji i wzajemnego wsparcia kilkudziesięciu miejskich inicjatyw z około dwudziestu miast. Po drugie – 4 czerwca bieżącego roku minie dokładnie pięć lat od zebrania założycielskiego Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich. Miało ono miejsce w Toruniu z udziałem 14 organizacji założycielskich i zapoczątkowało formalną instytucjonalizację żywiołowo funkcjonującej sieci. W ciągu kilku miesięcy, po dokonaniu przez sąd wpisu naszej federacji do Krajowego Rejestru Sądowego (kwiecień 2017) do KRM przystąpiło ponad 20 kolejnych organizacji miejskich.

Zapraszamy do wspólnego zaprogramowania VII KRM!

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30