Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Miasto w duchu zero waste

15 październik 2020

wtorek, 13 października 2020  
Ponownie nasze webinarium poświęcone było kwestiom ekologicznym, tym razem śmieciom, oficjalnie zwanym „odpadami”, i temu co z nimi w mieście robić można, warto, należy. Idea „zero waste”, czyli ZERO ODPADÓW (ale też DOŚĆ MARNOTRAWSTWA) ma już mniej więcej 50 lat, ale znaczenia zaczęła nabierać od przełomu stulecia.

 Zaprosiliśmy do rozmowy o tym, jakimi działaniami można realizować ideę „zero waste” w naszych miastach.
Naszymi gośćmi byli Hanna Rybka i Marek Rybka (Gorzow To My).
Rozmowę prowadziła Marta Bejnar-Bejnarowicz.

O gościach:
#GorzowToMy  – mieszkańcy dla mieszkańców, mieszkańcy dla Gorzowa.
„Zapewne wszystkim nam zależy, aby w Gorzowie żyło się przyjemniej. Klimat miasta i witalność, która z niego bije, to potencjał z którego można i należy skorzystać. Aby jednak tak się stało, potrzeba zmian przede wszystkim w nas samych. Każdy z osobna ma wpływ na to jak się tu żyje i funkcjonuje na co dzień. Każdego dnia podejmujemy decyzje, które oddziałują na nas, nasze rodziny i wigor całego miasta. Zdrowe życie to nie fikcja, to opcja, którą każdy z nas może wybrać. Koncentracja energii życiowej, powinna skupić się na nas samych, bo aby zmieć świat który nas otacza, należy zacząć od siebie. To jak żyjemy i postępujemy, ma ogromne i kluczowe znaczenie. Materializm, obojętność i przepracowanie, to nasze demony które należy zwalczać, by ułatwić sobie i innym życie. Stawiamy na relacje i aktywne działanie. Inspirujemy się kreatywną edukacją, a koncentrujemy się przede wszystkim na profilaktyce. Tylko własnym przykładem, możemy wpłynąć i mobilizować innych. Nie pustym, intensywnym słowem w sieci, a przykładnym działaniem w realu. Drogowskazem w dobrym kierunku, może być każdy z nas, Ty i Ja. Nasze wybory i postępowanie mają znaczenie.
Nie marnujmy czasu, którego nie mamy. Dziś – to idealny moment na zmianę. Niech Zdrowie Będzie z Nami!"

Marta Bejnar Bejnarowicz
Architektka, radna Rady Miasta Gorzowa Wlkp., prezes zarządu Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich i Stowarzyszenia Ruch Miejski Ludzie Dla Miasta. Działa w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP, Lubuskiej Okręgowej Izbie Architektów; właścicielka autorskiego biura projektowego. Prywatnie żona inżyniera, mama dwóch synów, zapalona rowerzystka i scrabblistka.

Zobaczmy i posłuchajmy!

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30