Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Zwierzęta w mieście – udomowione i dzikie

15 czerwiec 2020

9 czerwca 2020

Kolejne webinarium w ramach cyklu „Demokracja miejska w czasach pandemii” miało za temat zwierzęta w mieście. Może się bowiem wydawać, że miasta należą tylko do ludzi. Tymczasem to także przestrzeń, która wymaga mądrego uwzględnienia wielu gatunków zwierząt, które ją zamieszkują.

 

Podczas webinaru rozmawialiśmy o sytuacji zwierząt w miastach, z perspektywy prawnej. Zarówno jeśli chodzi o regulacje dotyczące tzw. zwierząt domowych, kotów wolno żyjących, jak i zwierząt dzikich, których w miastach nie brakuje. Zwróciliśmy także uwagę na luki w przepisach, powodujące problemy w praktyce.

Próbowaliśmy odpowiedzieć m.in. na pytania:

  • Czy rada gminy może wprowadzać zakazy wchodzenia z psami do parków lub w ogóle puszczania psów ze smyczy?
  • Jaki status mają koty wolno żyjące i w jakim zakresie należy się im opieka?
  • Jakie są obowiązki w zakresie pomocy zwierzętom bezdomnym i przeciwdziałania bezdomności?
  • Jak reagować na przemoc wobec zwierząt?
  • Jak prawo chroni zwierzęta dzikie w miastach?
  • Co zrobić, gdy wspólnota/spółdzielnia mieszkaniowa chce remontować budynek, w którym mieszkają ptaki?
  • Czy zakaz dokarmiania gołębi jest legalny?
  • Czy miasto ma obowiązek udzielenia pomocy rannemu dzikiemu zwierzęciu?

Webinar zaprogramowała i poprowadziła Karolina Kuszlewicz
Jest adwokatką, edukatorką, aktywistką i publicystką. Prowadzi kancelarię adwokacką, specjalizującą się w prawnej ochronie zwierząt i przyrody. Od czerwca 2018 r. pełni funkcję rzeczniczki ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym. Autorka bloga www.wimieniuzwierzat.com, pisze dla portalu prawo.pl i „Krytyki Politycznej”. Nagrodzona pierwszym miejscem w rankingu „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra 2017”. W 2018 r. uznana w rankingu „Wysokich Obcasów” za jedną z „50 śmiałych” kobiet. W 2019 r. ukazała się jej książka „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”, wyd. Wolters Kluwer. Aktualnie pracuje nad specjalistycznym komentarzem do ustawy o ochronie zwierząt. Ukończyła Szkołę Trenerów Meritum. Pracuje szkoleniowo i warsztatowo.

Cały materiał do obejrzenia -- zapraszamy!

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30