Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Technologie obywatelskie w zarządzaniu miastem

26 październik 2020

Wtorek, 20 października 2020
Od kilku lat obserwuje się rosnące zainteresowanie wykorzystaniem technologii obywatelskich w organizacji sektora publicznego i świadczeniu usług publicznych na poziomie miejskim. Pojęcie to odnosi się do rozwiązań z zakresu technologii informacyjnej, dzięki którym miasta mogą efektywniej realizować swoje zadania. Technologia obywatelska obejmuje wykorzystanie IT/ICT do tworzenia powiązań pomiędzy podmiotami publicznymi a społeczeństwem. Jej celem jest pozyskanie i interpretacja danych i informacji oraz przekształcenie ich w wiedzę tak, by podejmowane decyzje były korzystne dla ogółu.

 Technologie obywatelskie wykorzystuje się także do poprawy demokracji miejskiej, co jest odpowiedzią na rosnące niezadowolenie i brak zaufania ze strony obywateli – mieszkańców miast. Jest to element nowego nurtu, czyli – otwarty urząd, innowacyjność obywatelska, technologie obywatelskie, demokracja uczestnicząca, który ma zwiększyć zaangażowanie obywateli, decydentów i społeczeństwa obywatelskiego w ogóle. Liderzy społeczni, organizacje pozarządowe i mieszkańcy coraz częściej dostrzegają wartość technologii w łączeniu ludzi, wspieraniu rozwoju miast i zarządzaniu miastem bardziej efektywnym.

Technologia obywatelska (ang. civic technology, skrót: civic tech) to zbiór rozwiązań, głównie z zakresu technologii informacyjnej, obejmujących aplikacje społeczne i narzędzia informatyczne wspierające samorząd w pełnieniu swoich funkcji publicznych, jak i wszelkiego rodzaju narzędzia do rozwoju i utrzymania takich aplikacji czy serwisów.

Podczas webinaru została przybliżona idea #CivicTech, która wspiera zarządzanie miastem zarówno przez mieszkańców, jak i samorząd. Prowadzący zaprezentował i omówił różne rozwiązania obejmujące aplikacje społeczne i narzędzia informatyczne wspierające samorząd w pełnieniu funkcji publicznych. Przedstawił także dobre praktyki w obszarze stosowania różnych narzędzi w Polsce i za granicą.

PROWADZENIE
Damian Wojciech Dudała
Pedagog, badacz i działacz społeczny oraz aktywista miejski. Założyciel i prezes zarządu Fundacji Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego. Pomysłodawca i koordynator Akademii Tech4NGO dla NGO i sektora IT. Założyciel i moderator Grupy Dialogu Społecznego ds. technologii obywatelskich we Wrocławiu. Mobilny Doradca 3.0 Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ekspert Sieci Edukacji Cyfrowej Kometa. Działa na rzecz budowania i wzmacniania dialogu społecznego, obywatelskiego, miejskiego i współpracy organizacji pozarządowych z samorządem i biznesem. Bada, animuje i sieciuje społeczność lokalną. Doradza organizacjom pozarządowym w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).

Adres korespondencyjny:
66-400 Gorzów Wielkopolski, ul. Ukośna 13/4  
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30