Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Porozmawiajmy o budżecie obywatelskim

15 lipiec 2020

7 lipca 2020

W cyklu webinariów pt. „Demokracja miejska w czasach pandemii" zmierzyliśmy się z popularnym tematem budżetu obywatelskiego. Nie tylko w mediach pojawiły się informacje wskazujące na to, że funkcjonowanie BO w niektórych miastach może być zagrożone – jakoby z powodów pandemicznych, łamane przez finansowe.

 

Oto kilka najważniejszych pytań, jakie próbowaliśmy rozważyć:

  1. Czy w Budżet Obywatelski musi wyglądać jak przykry plebiscyt, w którym mieszkańcy walczą przeciw sobie o głosy?
  2. Jak to możliwe, że szkoły nie zawłaszczają BO, a wcale nie są z BO wyłączone? A może jest inaczej?
  3. Jak w pandemii zrobić dobry Budżet Obywatelski nie robiąc z niego nagonki na zbieranie podpisów?
  4. Co nam nie wyszło na przestrzeni lat?
  5. Po co budżet obywatelski kiedy radni mogą wszystko załatwić bez zbierania podpisów?

Postawiła je prezes zarządu KRM, Marta Bejnar-Bejnarowicz.

Odpowiadała Anna Bonus Mackiewicz – dyrektorka Biura Konsultacji Społecznych, Promocji i Rewitalizacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wcześniej pracowała jako kierownik ds promocji w Wydziale Kultury i Promocji, Lubuskiej Fundacji Zachodnie Centrum Gospodarcze w ramach gorzowskiego inkubatora przedsiębiorczości. Ekspertka ds partycypacji i konsultacji społecznych. Autorka i realizatorka, wraz z zespołem, prekursorskiego programu budżetu obywatelskiego dla miasta Gorzowa.

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem video spotkania.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30