Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: „Miasto w czasie zarazy” – debata (współ)pracowników samorządowych

26 czerwiec 2020

22 czerwca 2020

Tym razem do udziału w podcyklu dyskusyjnym „Miasta w czasach zarazy” zaprosiliśmy pracowników samorządowych, wywodzących się z ruchów miejskich lub z nimi związanych. Intencją było poznanie spojrzenia uczestników miejskich władz wykonawczych na problemy, które przyniosła miastom proklamacja pandemii korona wirusa.

Przygotowaliśmy dla nich między innymi takie oto tematy:

 1. Czy władza miejska liczy się z perspektywą zwijania komunikacji miejskiej, mając na uwadze że:
  rygory sanitarne obniżają liczbę pasażerów, co zmniejsza wpływy z biletów;
  mieszkańcy z powodu niewydolności zbiorkomu przesiadają się do samochodów, co powoduje skutki j.w.;
  budżety miast topnieją poprzez zmniejszone wpływy z podatków zatem dopłata kolejnych transz do zbiorkomu może być niewykonalna.
  Jak w perspektywie jesieni i zimy będziemy funkcjonowali w kilkukrotnie zwiększonych stężeniach CO2 poprzez wzmożony ruch samochodowy?

 2. Co z odchudzaniem sieci szkół, gdyby władza państwowa utrzymała obowiązkowe nauczanie zdalne? Szkoły mają stać puste i generować koszty?
  Czy w razie obniżenia subwencji oświatowej gminy będą w stanie dołożyć kolejne transze do utrzymania pustych szkół?
  Czy szkoły powinny przejść na system zdalno-konsultacyjny, wtedy jeden budynek pomieści kilkakrotnie więcej uczniów gdyby osobista obecność ucznia w szkole ograniczyła się do jednego/dwóch dni w tygodniu np na warsztatach, zajęciach praktycznych ewentualnych konsultacjach, testach…?

 3. Co z nawrotem jednorazowych śmieci plastikowo-papierowych: woreczków, masek, rękawiczek, butelek, itd., itp.?
  Zmiana polityki? Na jaką? Czy segregacja nie powinna być rozszerzona o odpady zakaźne? Kto ma za to płacić?
  Czy postulaty zmiany polityki odpowiedzialności producenta za wytworzone opakowanie odchodzą w niezdefiniowaną przyszłość?

 4. Czy forma wirtualna sesji rad miejskich, komisji, zebrań, konsultacji, rewitalizacji będzie utrzymana jako wygodna i bezpieczna choć wykluczająca liczne grupy społeczne i uniemożliwiająca bezpośredni udział mieszkańców i interesariuszy?
  Czy władza będzie wracać do realu, skoro wirtualnie sprawy idą szybciej i mniej konfliktowo?

 5. Co z odpowiedzialnością cywilną miejskiej władzy za brak możliwości utrzymania dystansu – brak możliwości mijania się na chodnikach z dystansem, bo są one za wąskie lub zastawione samochodami? Jakiś fundusz na mandaty dla mieszkańców? Czy działania dla odzyskania chodników dla pieszych?

 6. Czy będzie rozwiązywana straż miejska, skoro rządzi nią policja a płaci miasto?

 7. Czy miejskim problemem jest sam wirus czy nowy ład prawno-organizacyjny, wraz ze zmianami następującymi co kilka dni, ogłaszanymi nie przez akty prawne ale przez konferencje?
  Jak egzekwować od mieszkańców przestrzegania prawa, które nie obowiązuje wybranych elit politycznych i ich zapleczy z jednej opcji politycznej?

Debatę poprowadziła Marta Bejnar Bejnarowicz, architekt, radna Rady Miasta Gorzowa Wlkp., prezes zarządu Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich i Stowarzyszenia Ruch Miejski Ludzie Dla Miasta. Działa w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP, Lubuskiej Okręgowej Izbie Architektów; Właścicielka autorskiego biura projektowego. Prywatnie żona inżyniera, mama dwóch synów, zapalona rowerzystka i scrabblistka.

UCZESTNICY:

Justyna Glusman – dyrektorka-koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w urzędzie m.st. Warszawy. Justyna jest doktorem nauk ekonomicznych oraz absolwentką SGH Warsaw School of Economics i London School of Economics, matką trójki dzieci. Od ponad 10 lat działa w Stowarzyszeniu Ochocianie Sąsiedzi. Była kandydatką komitetu Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie na prezydentkę Warszawy.

Paweł Jaworski – filozof i urbanista, badacz procesów rozwoju przestrzennego miast. Tworzy narzędzia prototypowania urbanistycznego oraz autorską metodę projektowania przestrzeni publicznej wspólnie z jej użytkownikami (Żywa Ulica/ Livable Street). W 2017 r. przygotował pierwszy w Polsce projekt urbanistyczny dla ulicy miejskiej poprzez testowanie i badanie jej tymczasowego zagospodarowania (ul. 3 Maja w Dąbrowie Górniczej). Wspiera samorządy opracowujące dokumenty dotyczące planowania przestrzennego, transportu i rewitalizacji. W latach 2012-2018 w Napraw Sobie Miasto.

Ewa Fudali-Bondel – pełnomocniczka prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. rozwoju gospodarczego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych: Master of Public Administration (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Copenhagen Business School oraz Grand Valley State University Michigan USA (International NGO Management course), International Business Development (Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie). Odpowiedzialna za prace dot. Strategii Rozwoju Dąbrowy Górniczej oraz Programu Rewitalizacji. Koordynatorka pilotażowego przedsięwzięcia PPP. Organizatorka Dąbrowskiej Rady Biznesu. Koordynatorka OP-ACT (URBACT II).

Zapraszamy do konsumpcji materiału!

 

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30