Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Webinarium: Wspólnota miejska w czasach pandemii

29 maj 2020

Webinarium „wspólnotowe” Kongresu Ruchów Miejskich w naszym cyklu „Demokracja miejska w czasach pandemii” odbyło się we wtorek, 26 maja br. (wtorki to obecnie stały termin naszych webinariów). Przygotował je i poprowadził Radek Puśko, aktywista miejski z Białegostoku.

 

Tezy Miejskie KRM otwiera Teza pierwsza:

„1. Mieszkańcy i mieszkanki mają niezbywalne prawo do miasta.

Jest nim prawo do korzystania z zasobów miasta i prawo do współdecydowania o najważniejszych sprawach miasta oraz mieszkanek i mieszkańców. Tych praw nie można nas pozbawić. Miasto jest dla mieszkanek i mieszkańców, bo stanowi środowisko naszego życia, a biznes, władza i polityka winny służyć nam i miastu.”

W trakcie wielu obecnie prowadzonych debat i dyskusji o mieście (oraz miejskich wspólnotach) pojawia się podstawowe pytanie: Czyje jest miasto? Czy jest ono miastem mieszkańców czy może deweloperów, albo innego biznesu? Czy każda osoba mieszkająca w mieście niejako „automatycznie” staje członkiem miejskiej wspólnoty? Czy np. imigrantka albo robotnik, który niedawno przybył do pracy w naszym mieście, mają w takie same prawo do miasta jak osoba mieszkająca w nim od kilku pokoleń? Jak na miasta i miejskie wspólnoty wpływają migranci?

Z tematem miejskiej wspólnoty (wspólnot) zmierzył się Radek Puśko, członek zarządu białostockiego ruchu miejskiego – Instytutu Działań Miejskich oraz członek zarządu Kongres Ruchów Miejskich poprzedniej kadencji i aktywny jego członek, absolwent 26. Szkoła Liderów Politycznych. Autor bloga www.radekpusko.pl. Fan komunitaryzmu, kooperatyw, spółdzielczości, wspólnot (nie tylko) mieszkaniowych, Wielkiego Księstwa Litewskiego, a po godzinach pracy koszykówki i Charlesa Barkley’a.

Radek jest ekspertem ds. partycypacji i animacji wspólnot mieszkaniowych, a jako przewodniczący zarządu wspólnoty mieszkaniowej Włókiennicza 17 w Białymstoku, zna problemy wspólnot z codziennej praktyki. Doświadczenia m.in. ostatnich tygodni epidemii koronawirusa pokazują, że dobrą odpowiedzią na prawdopodobny kryzys społeczno-ekonomiczny jest przywrócenie znaczenia lokalnych wspólnot (w tym również miejskich), samorządu lokalnego i ponowne odkrycie ich twórczego, integrującego i więziotwórczego potencjału.

Spróbujmy na nowo wymyślić wspólnotę miejską!

Obok nagrania webinarium polecamy też prezentację Radka Puśko, przygotowaną na tę okoliczność.

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30