Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich, to długoterminowe, oddolne i dobrowolne porozumienie kilkudziesięciu lokalnych organizacji społecznych z ponad dwudziestu polskich miast. Działamy na rzecz dobrego życia w mieście, miasta zielonego, demokratycznie zarządzanego i sprawiedliwego. To jakie są, i mogą być nasze miasta nie zależy jednak tylko od działań lokalnych władz i mieszkańców. W wielu dziedzinach to ogólnokrajowe regulacje prawne, prowadzone polityki, funkcjonujące instytucje utrudniają zrównoważony rozwój miast, prospołeczny i sprawiedliwy. Zorganizowaliśmy się więc po to, by takie bariery wspólnie przezwyciężać.

Kongres Ruchów Miejskich przeciw antysemickiej demonstracji w Kaliszu

17 listopad 2021

 

W Kaliszu, najstarszym polskim mieście, w XIII w. ustanowione zostały na stulecia dobrosąsiedzkie, wzajemne stosunki między Polakami a Żydami na całości ziem polskich, w formie STATUTU KALISKIEGO. Jako ruchy miejskie czujemy się spadkobiercami tej wspaniałej miejskiej tradycji, co znajduje wyraz w Tezach Miejskich KRM, i jesteśmy z niej dumni. Zwłaszcza dlatego protestujemy przeciw nazistowskiej w formie (palenie ksiąg) awanturze skrajnej, antysemickiej prawicy w Święto Niepodległości 11 listopada na ulicach miasta. Jednocześnie solidaryzujemy się z mieszkańcami Kalisza, którzy masowo odcięli się od tej antysemickiej awantury. 

 Poznań, 17 listopada 2021 r.

STANOWISKO
Kongresu Ruchów Miejskich

11 listopada 2021. w Kaliszu miał miejsce antysemicki marsz skrajnie prawicowych organizacji. Podczas wydarzenia skandowano m.in. „Śmierć Żydom!”, zapowiadano powtórzenie czystek z 1968 roku oraz spalono kopię „Statutu Kaliskiego” — dokumentu z XIII wieku regulującego sytuację prawną Żydów w Polsce, do dziś stanowiącego symbol dobrych relacji polsko-żydowskich.

Wydarzenia z ubiegłego czwartku były brutalnym pokazem nienawiści na tle religijnym i narodowościowym, który wstrząsnął nie tylko mieszkankami i mieszkańcami Kalisza, ale wywołał oburzenie w całym kraju, a także wśród społeczności międzynarodowej. Kongres Ruchów Miejski przyłącza się do tych głosów. Marsz postrzegamy jako efekt trwającego od lat przyzwolenia na eskalację przemocy i mowy nienawiści, rezultat wzmacniania poczucia bezkarności organizacji nacjonalistycznych, wobec których nie wyciągano konsekwencji prawnych i których obecność marginalizowano. Mimo skandalu, jaki wywołał marsz oraz mimo potępienia go przez liczne środowiska, w tym polityczne i religijne, pytanie o odpowiedzialność Państwa za skuteczne przeciwstawienie się organizacjom głoszącym antysemickie i faszyzujące treści pozostaje aktualne.

Oczekujemy skutecznego ukarania organizatorów marszu w Kaliszu oraz wdrożenia systemowych rozwiązań prawnych (dostępnych również na poziomie samorządowym), które będą skutecznym narzędziem w walce z przejawami nacjonalizmów i antysemityzmu, na które nie ma miejsca w Polsce XXI wieku.

Zarząd
Związku Stowarzyszeń
KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH

Adres korespondencyjny:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
80-236 Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 5 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe: 76 1600 1462 1887 8924 3000 0001
NIP: 779 246 16 30