Polityka mieszkaniowa

moderatorki II KRM: Joanna Erbel, Agnieszka Ziółkowska

Kwestia mieszkaniowa stała się ostatnio jednym z najbardziej palącym tematów polityki miejskiej. W Polsce nie tylko polityka mieszkaniowa praktycznie nie istnieje, nie buduje się odpowiedniej do potrzeb ilości mieszkań komunalnych i socjalnych, ale również nasilają się eksmisje oraz represję wobec osób, które próbują, jak grupy skłotujące pustostany na własną rękę rozwiązać problem mieszkaniowy. Dzika reprywatyzacja sprawia, że komunalne dotychczas mieszkania są przekazywane w ręce prywatnych właścicieli i właścicielek, których priorytetem nie jest dobro lokatorów i lokatorek, ale czerpanie zysku z posiadania nieruchomości. Podczas II Kongresu Miejskich będziemy zastanawiać, do jakiś rozwiązań na szczeblu ogólnokrajowym powinniśmy dążyć: ustawa reprywatyzacyjna, zalegalizowanie zajmowania pustostanów, powołanie Okrągłych Stołów Mieszkaniowych.

Celem spotkania będzie wymiana doświadczeń na temat zarówno strategii oporu, jak i kompleksowych zmian prawa, które sprawiły, że polityka mieszkaniowa w Polsce przestałaby być fikcją.

Jednymi z tematów dyskusji będzie m.in. Polityka Mieszkaniowa Łodzi 2020+, oraz raport Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów Potrzeby mieszkaniowe w Warszawie a budownictwo mieszkaniowej w m.st. Warszawie (autorstwa Katarzyny Rakowskiej). Nie ograniczymy się jedynie to tych dwóch miast, ale będziemy zbierać informacje z całej Polski, aby docelowo wypracować kompleksowy projekt poprawy warunkowych bytowych we wszystkich miastach Polski.